Konfitury bez cukru, moja frużelina czereśniowa.

20:07

Konfitura czeresniowa bez cukru.


    W ubiegłym roku zastanawiałam się, czy to jest możliwe? Jak zrobić przetwory bez cukru? Dlaczego każdy przepis to 1-1 owoców w stosunku do ilości cukru. Jest to możliwe, udało się!  Część naszych ubiegłorocznych przetworów dotrwała aż do wiosny. Sekret tkwi w mocno dojrzałych owocach i dokładnej sterylizacji. Tym razem padło na cudowne słodkie czereśnie. Drylowanie całej skrzynki nie było już tak cudowne ale efekt końcowy...mmmm pycha! Przetwory przygotowuje z myślą o dzieciach dlatego  ilość cukru ograniczyłam do minimum. Przygotowałam kilka porcji o różnych wariantach smakowych. Aby przygotować tą przepyszna frużelinę potrzebujemy:

- czereśnie
- pektynę
-cytrynę 
-opcjonalnie 2 łyżki cukru. 

      Wydrylowane owoce posypane odrobiną cukru szybciej puszczają sok i nadają się do smażenia.
Konfiturę smażę w pięciolitrowym garnku z podwójnym dnem. Jest to garnek ciśnieniowy ale to przetworów nadaje się jak najbardziej bo nic się nie przypala. Na pięciolitrowy garnek wydrylowanych czereśni dodaje 10 łyżeczek pektyny, dwie łyżki cukru i pół łyżeczki kwasku cytrynowego. Jeśli czereśnie są mało soczyste można dodać szklankę wody. Całość gotuję 5-7 minut i przekładam do słoików.
      Piekarnik ustawiam na 120 stopni i wkładam tam słoiki na 3-5 minut. Wyjmuje i napełniam gotową frużeliną. Zakręcam i wkładam z powrotem do piekarnika na 10 minut. Owoce zachowują swój kształt i sprężystość a kolor jest bajecznie czerwony.


    Serdecznie polecam!You Might Also Like

0 comments

Popular Posts

Like us on Facebook

Flickr Images