Dom bez chemii
17:48 Na rynku dostępnych jest wiele ekologicznych środków czystości. Mają jednak jedną wadę: ich cena jest bardzo wysoka, często wręcz wygórowana. Można oczywiście znaleźć ich polskie zamienniki, które są tańsze.
Istnieje jednak jeszcze jedno rozwiązanie, które wymaga naprawdę niewielkich nakładów pieniężnych. Mam kilka sposobów na własnoręczne przygotowanie ich w domu z produktów, które mamy w kuchni. W roli głównej tym razem soda, ale także sól, woda, sok z cytryny, ocet. Bez problemu można stworzyć własny płyn do naczyń, środek dezynfekujący, płyn do szyb, uniwersalny płyn do czyszczenia kuchni lub mleczko do łazienki. Nasze czyszczące eliksiry są bezpieczne dla nas i naszego środowiska. Mogą też pięknie pachnieć, jeśli tylko dodamy do nich kilka kropli olejków.
Dostępnych jest wiele poradników zawierających instrukcje, jak stworzyć takie środki z tego, co mamy w kuchni. Książki te są pełne rad prosto od naszych babć. Tak więc może warto podpytać.
Jak dla mnie soda odgrywa rolę pierwszoplanową. Jest całkowicie naturalną, ekologiczną substancją o wielkich możliwościach. Ulega biodegradacji w temperaturze 60 stopni. Sodę można używać pod postacią proszku, płynu, pasty, mleczka Niezastapiona przy spieraniu plan z marchewki,owców, herbaty, wina. Ekologiczny wybielacz. Można nią czyścic, myć, szorować i prać. Bez problemu usunie nieprzyjemne zapachy z lodówki lub szafy oraz osad z kawy i herbaty. Wyczyści przypaloną kuchenkę lub garnki. Umyjesz nią płytki lub wyczyścisz wannę. Zastosowań nie zdołam wyliczyć. Mogę jedynie polecić ksiązkę "Soda oczyszczona 500 praktycznych zastosowań" autorstwa Vicky Lansky.
Soda oczyszczona |
Płyn do mycia naczyń z octu i sody oczyszczonej
- 2 litry gorącej wody
- 1 łyżeczka octu
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 5 g płatków mydlanych
- 3 krople olejku grejpfrutowego.
Cytrynowy płyn do mycia naczyń
- sok z trzech cytryn,
- 300 ml przegotowanej wody,
- 100 g soli drobnoziarnistej,
- 50 ml 10% octu
http://www.sodaoczyszczona.blogspot.com/
Większość detergentów ze sklepowych półek należy do grupy związków bardzo trwałych i trudno ulegających biodegradacji. W wodach podziemnych stwierdza się ich obecność nawet po upływie kilku lat od chwili, kiedy się tam dostały.
2 comments
Jest nas coraz więcej :)
OdpowiedzUsuńJeszcze tylko kostki do zmywarki domowej roboty by mi się przydały.
Takie kostki to by było coś! ;]
OdpowiedzUsuń