Domowy syrop na przeziębienie czyli stokrotka i mniszek lekarski
20:40
Dzisiaj zdradzę wam jak samodzielnie przygotować syrop na przeziębienie i kaszel. Bardzo przyjemny w smaku. Można pić go profilaktycznie w jesienno zimowe wieczory. Na początek zbieramy kwiaty. Ważne aby zbierać je wczesną porą i zadbać o to aby były świeże. Podstawą syropu są kwiaty mniszka lekarskiego a dodatkiem koszyczki stokrotki.
Stokrotka to kwiat z czarodziejskiego ogrodu Frei, bogini miłości, ogniska domowego i szczęścia.Koszyczki kwiatowe zawierają garbniki, flawonoidy, śluzy, saponiny, kwasy organiczne, żywice i sole mineralne. Kwitnienie stokrotki przypada na okres od kwietnia do sierpnia. To najlepszy czas na zbiór jej liści i kwiatów, gdyż właśnie wtedy znajduje się w nich najwięcej substancji farmakologicznie czynnych. W medycynie ludowej napary z kwiatu stokrotki używano do leczenia gorączki, krwawień z płuc i układu moczowego. Wywar lub syrop stokrotkowy można stosować przy stanach zapalnych dróg oddechowych, gdyż pobudza ona wydzielanie śluzu oskrzelowego. Wykazuje również działanie oczyszczające z toksyn i produktów przemiany materii zwiększając ich wydalanie.
Mniszek bogaty jest w sole mineralne (potas, żelazo, miedź, molibden, cynk, krzem), witaminy (C, z grupy B, kwas foliowy). Enzymy zawarte w tej roślinie wpływają na organizm ogólnie biostymulująco podobnie jak aloes czy żeń-szeń.
Kwiaty należy dokładnie oczyścić i usunąć zielone części, zalać litrem wody i gotować pod przykryciem kilka minut. Lub zalać wrzątkiem i zostawić na noc .Gdy pozbędziemy się kwiatków wywar wlewamy do garnka i dodajemy cukier. Całość ponownie wstawiamy na gaz i gotujemy przez dwie godziny na wolnym ogniu. Syrop przelewamy do wyparzonych słoiczków, zakręcamy i odwracamy dnem do góry.
Żródło ciekawostek kwiatowo ziołowych http://naturalna-bianka.blogspot.com
4 comments
Ciekawy ten syropek. Zawsze robiłam tylko z samych mniszków. Szkoda, że u nas nie ma stokrotek.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie,
i proszę o wstawienie banerka akcji
"Rośliny jadalne z polskiej łąki i lasu",
(wpis już dodałam)
Agnieszka
Adi, Twoje zdjęcia są niezwykle klimatyczne i bardzo niepowtarzalne! Podoba mi się bardzo, że korzystasz w swych przepisach z naszych produktów, darów lasu i własnoręcznie wyhodowanych plonów. Będę tu zaglądać z ogromną przyjemnością!
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę! Pozdrawiam serdecznie!
OdpowiedzUsuńfajny tekst! więcej przydatnych info na temat domowych sposobów na przeziębienie możesz znaleźć na stronie http://pytajozdrowie.pl/
OdpowiedzUsuń